Haber

İran’da Mahsa Emini gösterileri sonrası bir kadın gazeteci daha tutuklandı

İran’da Mahsa Emini’nin cenazesini izledikten sonra tutuklanan kadın gazeteci Elahe Muhammedi’nin kardeşi Elnaz Muhammedi de tutuklandı.

Etkinlik, “Etemadonline” haber sitesi tarafından duyuruldu.

Habere göre, “Hem Mihen” gazetesi muhabiri Elnaz Muhammedi, ifade vermek için gittiği başkent Tahran’daki Rezidans Başsavcılığı’nda tutuklandı.

Kadın gazetecinin gözaltına alınma nedeni hakkında bilgi verilmezken, kız kardeşi Elahe Muhammedi, geçen yıl eylül ayında yaşamını yitirmesinin ardından ülkede kitlesel gösterilere neden olan Mahsa Emini’nin cenazesini haber yapmak için Sakkız kentine gitmişti. , daha sonra tutuklandı.

İran Gazeteciler Sendikası, 11 Ocak’ta yaptığı yazılı açıklamada, Mahsa Emini gösterileriyle ilgili oldukları gerekçesiyle 70’e yakın gazetecinin gözaltına alındığını, bir kısmının serbest bırakılmasıyla tutuklu gazeteci sayısının 28’e çıktığını duyurdu. .

İran’daki gösteriler

22 yaşındaki Mahsa Emini, İran’ın başkenti Tahran’da “ahlak polisi” olarak bilinen İrşad devriyeleri tarafından gözaltına alındıktan ve rahatsızlanarak hastaneye götürüldükten sonra 16 Eylül 2022’de hayatını kaybetti.

Emini’nin ölümünün ardından 17 Eylül 2022’de memleketi Sakkız’da başlayan gösteriler ülke geneline yayılarak yönetime karşı protestolara dönüştü.

Ülke genelinde aylarca süren gösterilerde 10 binden fazla kişi gözaltına alındı.

Norveç merkezli İran İnsan Hakları Örgütü (UST), 9 Ocak’ta yayınladığı raporda, Emini’nin ölümünün ardından başlayan gösterilere güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 481 protestocunun hayatını kaybettiğini bildirdi.

bekillihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu