Haber

Libya’da Seçim Yasaları Oybirliğiyle Onaylandı

Libya Milletvekili ve Seçim Maddelerini Belirleme Komisyonu (6+6) üyesi İzzeddin Kuveyrib, (6+6) Komisyonu’nun seçim maddelerini oybirliğiyle kabul ettiğini açıkladı.

Seçim Maddelerini Belirleme Komisyonu (6+6) toplantılarının yapıldığı Fas’ın kuzeybatısındaki Buznika kentinde bulunan Kuveyrib, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Allah’a şükür. Kabul edildi. Eğer bir hata yaptıysak bu Allah’tandır, eğer bir hata yaptıysak bu kendimizdendir.” ifadelerini kullandı.

6+6 Komitesi’nden ve Komite’yi oluşturan Libyalı partilerden henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Libya’da seçimler için anayasa değişikliği süreci

Libya’da Muammer Kaddafi rejiminin devrilmesinin (1969-2011) ardından ilan edilen “Anayasa Beyannamesi”, ülkede geçici anayasal güce sahip.

Libya Devlet Yüksek Konseyi ve Temsilciler Meclisi’nin 6 üyesinden oluşan Seçim Yasalarını Belirleme Komisyonu, Anayasa Bildirgesi’nin 13’üncü maddesinde değişiklik yapmak için bir süredir Fas’ın kuzeybatısındaki Buznika kentinde toplanıyor. ülkedeki seçimlerin anayasal dayanağı olarak kabul edilmektedir.

Libya Yüksek Seçim Kurulu Başkanı İmad es-Sayih, seçim sürecinin 2023 bitmeden başlamasının Seçim Maddelerini Belirleme Komisyonu’nun (6+6) bitmeden maddeler hazırlamasına bağlı olduğunu belirtti. haziran.

guneysinir-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu