Ekonomi

Yapay zeka vergi kaçıranları tespit edecek

ABD Gelir İdaresi (IRS), yapay zeka ve ileri teknolojiler kullanarak vergiden kaçınma planlarını tespit etmeyi ve ortalama vergi mükelleflerinin üzerindeki yükü azaltmayı hedeflediğini duyurdu.

IRS’den yapılan açıklamaya göre, ülkenin vergi hükümlerini kötüye kullanan yüksek gelirlilere ve büyük şirketlere daha fazla dikkat edilerek vergi sisteminde adaletin yeniden tesis edilmesi için kapsamlı bir çalışma başlatıldığı açıklandı.

Açıklamada, söz konusu çalışmanın IRS gruplarının vergi kaçakçılığını daha doğru tespit ederek ortaya çıkan tehditleri daha doğru tespit edebilmesi ve mükelleflerin vergi yükü altına girmesinin önlenmesi amacıyla ileri teknolojinin yanı sıra yapay zeka da yardımıyla yürütüleceği kaydedildi. gereksiz kontroller Bu çalışmanın bir parçası olarak IRS’nin, yılda 400 bin dolardan az kazananlar için denetim oranlarının artmamasını sağlayacağı belirtildi.

Açıklamada, yüksek gelirli vergi mükelleflerine öncelik verilmesi kapsamında IRS’nin, net geliri 1 milyon doların üzerinde ve vergi borcu 250 bin doların üzerinde olan vergi mükellefleri üzerindeki çalışmalarını yoğunlaştıracağı belirtildi.

1600 vergi mükellefiyle iletişime geçilecek

IRS’nin 2024 mali yılında bu üst düzey tahsilat vakalarına odaklanan düzinelerce gelir memuruna sahip olacağı ve kurumun bu kategoride yüz milyonlarca vergi borcu bulunan yaklaşık 1600 vergi mükellefiyle iletişime geçerek bu çabayı genişletmek için çalışacağı belirtildi.

Bildiride IRS’nin, hedge fonları, gayrimenkul yatırım iştirakleri, halka açık iştirakler, büyük hukuk firmaları ve diğerleri de dahil olmak üzere ortalama 10 milyar dolardan fazla varlığa sahip bazı segmentleri temsil eden ABD’deki en büyük ortaklıklardan 75’ini incelemeye başlayacağı belirtildi. kaydedildi. Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen IRS Komiseri Danny Werfel, ajansın yeni çabasının IRS’nin en zengin vergi mükelleflerini borçlu oldukları tutarın tamamını ödemekten sorumlu tutma sözünü yerine getirdiğini belirtti.

Werfel, kurumun vergi uyumunda son 10 yılda artan temel boşlukları gidermesinin önemine dikkat çekerek, “IRS’de operasyonlarımızın her alanında önemli bir değişiklik var. IRS, en son gelişmeler için yeni kaynaklar kullanıyor.” çalışanların dikkatini en çok istismar edilen alanlara odaklayacak teknoloji.” İfadesini kullandı. Werfel, adil paylarını ödemekten kaçınmak isteyen zenginler de dahil olmak üzere ülkenin vergi sistemi için en büyük riski oluşturan kişilere yönelik uyum çabalarını artıracaklarını vurguladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu