Haber

AK Parti’den milyonların merakla beklediği asgari ücrete ilişkin rakamlar

Asgari ücret Tespit Komisyonu’nun üçüncü toplantısı dün Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda gerçekleştirildi. Görüşmede uzlaşma sağlanamazken, AK Parti MKYK üyesi ve ekonomist Doç. Dr. Resul Kurt’tan dikkat çekici bir açıklama geldi.

“BEKLENİMİM 8 BİN-8 BİN 250 TL OLDU”

Asgari ücret zammına da değinen Kurt, “İşçiyi memnun edeceğiz, işverene de taşıyacağı yük verilecek. Asgari ücret şu anda 5 bin 500 lira. ‘7 bin 825 lira sonumuz var. Pazarlığa buradan başlayacağız’ diyen TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, yüzde 42.43 bandına geliyor. Yüzde 42 civarında artış personel tarafına fayda sağlamıyor. Patron tarafı da 7 bin liraya kapıyı açtı. .Görüştüğümüz patronlar 45-50 aralığını istiyorlar.Önümüzdeki hafta başında asgari ücretin açıklanmasını bekliyoruz.Asgari ücretteki artış diğer çalışanlar için de geçerli.Benim beklentim 8.000-8.250 TL civarında, dedi.

TÜRK-İŞ: 9 BİN TL’NİN ALTINDA MASA OTURUMUNDA OLMAYACAĞIZ

7 ve 14 Aralık tarihlerinden sonra dün üçüncü kez toplanan Asgari Ücret Tespit Komisyonu henüz uzlaşmaya varamadı. Komisyonda işçiyi temsil eden TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, resmi tekliflerinin 9 bin TL olduğunu ve bu teklifin altına bir rakama imza atmayacaklarını söyledi. Atalay, “Teklifimiz 9 bin TL. Kabul ederlerse imzalarız. Aşağıdaki rakam için masaya oturmayacağız.” terimleri kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu